İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Evren Karaköse yetkisiz enjeksiyon yapan kişilere karşı vatandaşları duyarlı ve hassas olmaları konusunda uyardı.

Güzelhisar OSGB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Evren Karaköse yetkisiz enjeksiyon yapan kişilere iğne yaptırılmaması gerektiğini söyleyerek “Yetkisiz enjeksiyon suçtur. Evde sağlık hizmetleri, hemşire ve sağlık memuru gibi hali hazırda resmi görevi devam eden yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır. Yetkisiz olarak bu işi yapan kişiler 1 ila 3 yıl arası hapis cezası alabilirler.” dedi.

İş Güvenliği Uzmanı Mehmet Evren Karaköse evde sağlık hizmetlerinin yetkili kişiler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çekerek, “Aydın’da yetkisiz olarak ücretli yada ücretsiz özellike emekli sağlık memuru olduğu bilinen kişilerin enjeksiyon hizmeti verdiği iddialarını duyuyoruz. Halk arasında iğneci olarak bilinen bu şahıslara kesinlikle enjeksiyon yaptırmayınız.”

 

Evde sağlık hizmeti ile evde bakım hizmetini karıştırmamak gerekir. Eğer siz bir kişiye enjeksiyon, yara pansumanı, tansiyon ölçümü yapıyorsanız bunlar evde sağlık hizmetine girer. Bu ancak yetkili kişi ve kurumlar tarafından yapılabilir. Yetkisiz kişilerin bu hizmeti vermesinin karşılığı 1 ila 3 yıl arası hapis cezasıdır. Ayrıca hastanelerde sağlık çalışanları tarafından yapılan enjeksiyon hatalarında bile hastanın tazminat hakkı doğmakta iken yetkisiz bir enjeksiyon sonucunda oluşabilecek bir sorunda enjeksiyonu gerçekleştiren kişi hem tazminat hem de hapis cezası ile yargılanabilir. Bu konuda vatandaşlarımızdan duyarlı ve hassas olmalarını talep ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 - Güzelhisar OSGB - Dizayn; Karaköse Group