İş Güvenliği Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Cihan öncelikli aşı gruplarında İş Güvenliği Uzmanlarının da yer almasını talep ettiklerini beltirterek bir açıklama gerçekleştirdi. Konu ile ilgili olarak Başkan Cihan şu ifadelere yer verdi;

“Pandemi Kurulundan Beklentimizdir. Bilindiği gibi COVID-19 salgınına karşı aşı uygulanacak gruplar Sağlık Bakanlığınca belirlenerek açıklanmıştır.

Covid-19 pandemisinin iş hayatı üzerinde büyük etkileri olmuştur. Salgını kontrol altına alabilmek için birçok iş yeri kapatılmış veya uzaktan/evde çalışma sistemine geçilmiştir. Ancak bazı sektörlerde çalışmanın devam etmek zorunda olması ve işin niteliği gereği uzaktan çalışmaya elverişli olmaması nedeniyle uzaktan/evde çalışma uygulanmamaktadır.

İşyerlerinde COVİD-19 aynı zamanda bir iş sağlığı güvenliği sorunudur.
Salgının başladığı ilk günden beri iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri yaptıkları iş gereği sürekli olarak çalışma yaşamının içerisinde işyerlerinde bulunmaktadırlar. Dolayısı ile COVİD-19’a yakalanma olasılığı da yüksek meslek gruplarıdır.

Nitekim işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarından hastalığa yakalanıp hayatını kaybedenler olmuştur.

Salgının başladığı andan itibaren bu dinamik yapıda çarkın temel yapı taşındaki unsurlardan olan İSG profesyonellerinden iş güvenliği uzmanları ayrımcı muameleye tabi tutulmuştur. Diğer Profesyoneller olan doktor ve Diğer Sağlık Personelleri aşı olmuş ancak İş Güvenliği Uzmanlarının aşılama süreci başlatılmamıştır.

Oysaki hepimiz bu oluşumun bir parçasıyız. Bu ayırımın nedenlerini bilememekle beraber İş Güvenliği Uzmanlarının da aşılanmasına bir an önce  başlanılmasını istiyoruz ve bekliyoruz.”

“FUTBOLCULARA BİLE ÖNCELİK VERİLDİ”

İş Güvenliği Uzmanları Derneği Basın, Medya ve Halkla ilişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı ve Güzelhisar OSGB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Evren Karaköse; “Bazı meslek gruplarına tanınan Aşı önceliği pandemi döneminde yasaklardan muaf olan ve sahada görevlerine devam eden İş Güvenliği Uzmanlarına verilmezken, futbolcular başta olmak üzere bir çok meslek grubunun dahi aşı önceliğini aldığını ifade etti. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’dan bu konu hakkında desteklerini talep ettiklerini, bir an önce İş Güvenliği Uzmanlarının da aşı öncelik sırasında yerini almalarını umut ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


© 2021 - Güzelhisar OSGB - Dizayn; Karaköse Group